Poruchy funkce štítné žlázy

Následující výčet není úplný a nezabývá se určitými specifickými situacemi.
Tvorba hormonů ve štítné žláze je řízena hormonem TSH (tyreostimulační hormon). Ten je tvořen v hypofýze (podvěsku mozkovém). Jeho vyplavení je stimulováno hypotalamickým hormonem TRH, tlumeno zpětnou vazbou hormony štítné žlázy. Jeho hladinu běžně stanovují laboratoře, za normální hladinu je obvykle považováno 0,2-4,3 mIU/l.

Zvýšení TSH svědčí obvykle o snížení tvorby hormonů ve štítné žláze (hypotyreóza), jeho snížení znamená zpravidla zvýšenou funkci štítné žlázy (hypertyreóza).
Hladinu TSH ovlivní některé léky, těžká akutní onemocnění, hladovění, stres, fyzická aktivita. Proto pro odběry vyžadujeme, aby byly odebrány v normálním stravovacím a životním režimu, bez akutního onemocnění. Tedy zásadně ne po noční směně.

Tyroxin (T4) je vlastní hormon štítné žlázy, jeho uvolnění je stimulováno tyreostimulačním hormonem (TSH - viz výše). K jeho tvorbě je nezbytný přísun jodu. Laboratoře stanovují jednak celkový tyroxin (T4), jednak volný tyroxin ( fT4 resp. volný T4). Přednost dáváme stanovení volného tyroxinu, protože hladina celkového T4 je ovlivňována současnou medikací a hladinou TBG ( bílkoviny vázající tyroxin). Za normální hladinu T4 se považují hodnoty 60-150 nmol/l, v případě fT4 pak hladiny 12-23,5 pmol/l.
Snížená hladina tyroxinu svědčí pro snížení tvorby hormonů ve štítné žláze (hypotyreózu), jeho zvýšení se vyskytuje při zvýšené funkci štítné žlázy (hypertyreóze).

Trijodtyronin (T3) je nejúčinnějším hormonem štítné žlázy, vzniká dejodací z T4. Jeho stanovení nepatří k základnímu vyšetření funkce štítné žlázy.

Pro posouzení funkce štítné žlázy je nezbytný odběr TSH spolu s T4 nebo lépe TSH s fT4. Zvýšení TSH spolu se snížením T4 (fT4) svědčí pro hypotyreózu periferní (snížení funkce štítné žlázy), snížení TSH spolu se zvýšením T4 (fT4) svědčí pro periferní hypertyreózu (tyreotoxikózu, zvýšení funkce štítné žlázy).

O poruše funkce štítné žlázy nás informují i některé klinické příznaky. Protože jsou vesměs nespecifické, nutí nás na poruchu funkce štítné žlázy myslet. Měli bychom tedy laboratorní odběry provést, ale definitivní vyjádření o funkci štítné žlázy je možné až na základě výsledků laboratorních testů.